Para-cycling

Para-cycling

PARA-CYCLING

This information is intended to be a generic guide to classification for Para-Cycling. 

The classification of athletes in this sport is performed by authorised classifiers according to the Union Cycliste Internationale (UCI) classification rules. 

THE CLASSIFICATION PROCESS

Trained classifiers assess an athlete using the UCI classification rules to determine the following: 

1. Does the athlete have an eligible impairment type? 

An athlete must have a permanent eligible impairment type and provide medical documentation detailing their diagnosis and health condition. 

2. Does the athlete meet the minimum impairment criteria for the sport? 

Specific criteria applied to each sport to determine if a person’s impairment results in sufficient limitation in their sport. This is called the minimum impairment criteria. 

3. What is the appropriate class to allocate the athlete for competition? 

Classes are detailed in the classification rules for the sport and a classifier determines the class an athlete will compete in.  

HOW DO I GET CLASSIFIED? 

Athletes with a physical impairment: Classification in Australia is organised through Cycling Australia.

Athletes with a vision impairment: Classification in Australia is organised through the Australian Paralympic Committee.

Download the classification form here. 

Where do I find out further Information?

MORE INFO

View the Classification Information Sheet.

Cycling Australia para-cycling classification Masterlist – Updated Feb 2020

Please note; this masterlist includes current financial members of CA with a para-cycling classification.  Dates for classification review are tracked by CA.  Athletes are responsible for reporting any changes to their impairment (eg surgery or deterioration in condition) to CA.

State

Club

Licence No.

First Name

Surname

Class

Level

Status

Review Year

NSW

Parramatta CC

200780

Gordon

ALLAN

MC2

International

Confirmed

 

VIC

 

 

Christian

ASHBY

MC2

National

Confirmed

 

WA

Australian Time Trial Association

216275

Andrew

BANNISTER

MT2

National

Confirmed

 

ACT

Vikings CC

208637

John

BARLOW

MB2

National

Review

2015

NSW

Bathurst CC

141368

Steve

BASTICK

MT2

International

Review

 

SA

Kilkenny Cycling Club

202942

Mitchell

BAILS

MC2

National

Confirmed

 

TAS

 

225784

Patrick

BEST

MC4

National

Confirmed

 

VIC

Brunswick CC

202843

Gabriel

BOURIS

MC1

National

Confirmed

 

QLD

 

 

Kyle

BRIDGEWOOD

MC4

International

Confirmed

 

SA

 

 

Charles

BRICE

MC1

National

Confirmed

 

NSW

 

 

Peter

BROOKS

MC5

National

Confirmed

 

 

 

 

Hayden

BUECKNER

MC3

National

Review

 

QLD

 

 

David

BYROM

MC3

National

Review

2019

QLD

 

X

Jordan

CARROL

MB2

National

Review

2015

VIC

St Kilda CC

170922

Carol

COOKE

WT2

International

Confirmed

 

VIC

Dubbo CC

163845

Gerard

CUSHAN

MC4

National

Review

2014

WA

Track Cycling WA/Perth MTB

 

Scott

DAVIS

NC5

National

Review

First presentation

SA

Port Adelaide CC

226488

Bronwyn

DOLMAN

WC5

National

Review

2021

ACT

 

X

Alistair

DONOHOE

MC5

International

Confirmed

 

QLD

Lifecycle CC

213531

Jon

DOUGLAS

MC3

National

Review

2017

VIC

Carnegie Caulfield CC

139569

Michael

EADDY

MC2

International

Review

2014

NSW

 

 

Liam

EDWARDS

MC5

Provisional

Review

2021

SA

 

 

Sam

GERMEIN

MH5

National

Confirmed

 

NSW

Albury-Wodonga CC

169400

Justin

GODFREY

MC3

National

Confirmed

 

VIC

 

 

Erika

GOSNEY

WC5

National

 Review

 2021

 

 

X

Mathew

GRAY

MC5

National

Confirmed

 

VIC

Preston Cycling Club INC

225987

Paige

GRECO

WC3

International

Confirmed

 

NSW

Vikings CC

113889

Mark

HARRIS

-

National

Review

2014

WA

ATTA CC

214951

Karen

HARVEY

WH4

National

Review

2015

SA

Kilkenny CC

207088

Bradley

HENDERSON

MB1

International

Confirmed

 

SA

Kilkenny CC

212861

Rachel

HENDERSON

WB3

National

Confirmed

 

SA

Kilkenny CC

225122

Darren

HICKS

MC2

International

Confirmed

 

VIC

Brunswick CC

251633

Annaliese

HODGE

WC2

National

Review

2020

VIC

 

 

Julie

HOOPER

WC5

National

Review

2021

ACT

Females In Training

104107

Lindy

HOU

WB2

International

Confirmed

 

NSW

 

 

Stuart

JONES

MT2

International

Confirmed

 

ACT

Canberra CC

131480

Matthew

KALLIR PREECE

MC4

National

Review

2014

QLD

Balmoral CC

136944

George

KAMBOURIS

MH4

National

Review

2014

NSW

Parramatta CC

157826

Simone

KENNEDY

WC3

International

Confirmed

 

VIC

Bendigo & District CC

215390

Massie

KNIGHT

MC3

National

Confirmed

 

VIC

Hawthorn CC

 

Pete

KNIGHT

MC5

National

Review

2019

NSW

Lidcombe Auburn CC

225619

Stephen

KNOTT

MC4

National

Review

2017

 

 

 

Cameron

KOSMALA

MT2

National

Confirmed

 

SA

Port Adelaide CC

230799

Meg

LEMON

WC4

International

Confirmed

 

SA

 

X

Courtney

LEWIS

WB3

National

Review

2018

VIC

 

X

Danielle

LOGAN

WC3

National

Review

2020

WA

 

 

Hayden

LONG

MC4

National

Confirmed

 

VIC

The Pirates Sporting Club

164269

Hannah

MACDOUGALL

WC4

International

Confirmed

 

NSW

Bathurst CC

173071

Emilie

MILLER

WH1

International

Confirmed

 

SA

Whyalla CC

207568

Brian

MOLDENHAUER

MH3

National

Review

2014

SA

Pt Adelaide CC

 

Brad

MULES

MT2

National

Review

2021

SA

Norwood CC

217684

Kieran

MURPHY

MB2

International

Review

2019

QLD

Mackay CC

151959

David

NICHOLAS

MC3

International

Confirmed

 

NSW

Kooragang Open CC

205327

Grant

NICKEL

MH1

International

Confirmed

 

VIC

 

 

Lachlan

O'BRIEN

MH3

National

Confirmed

 

ACT

Vikings CC

144284

Brandie

O'CONNOR

WB3

International

Review

 

VIC

 

X

Brett

ODGEN

MH1.1

National

Review

2014

WA

ATTA CC

156149

Craig

PARSONS

MH1

International

Review

2014

SA

 

X

Sophie

PATTON

WB3

National

Confirmed

 

VIC

 

 

Jeremy

PEACOCK

MC5

National

Review

2021

VIC

St Kilda CC

228936

Emily

PETRICOLA

WC4

International

Confirmed

 

 

 

227650

Clint

PICKIN

MC4

National

Confirmed

 

NSW

St George CC

226760

Amanda

REID

WC2

International

Confirmed

 

VIC

Geelong CC

200639

Kaitlyn

SCHURMANN

WC1

International

Confirmed

 

NSW

Albury-Wodonga CC

207294

Daniel

SEARLE

- B

 

 

 

NSW

Bicisport

107043

Alex

SIMMONS

MC4

National

Confirmed

 

VIC

St. Kilda CC

231904

Fatema

TAJBHAI

WC5

National

Confirmed

 

VIC

Echuca/Moama CC

139949

Michael

TAYLOR

MH3

International

Review

2014

SA

Port Adelaide CC

209305

Darcy

THOMPSON

MC1

International

Confirmed

 

VIC

St Kilda CC

139950

Stuart

TRIPP

MH5

International

Confirmed

 

NSW

Sydney Uni Velo Club

193829

Daniel

VAN DER LAAN

MC5

International

Review

 2020

NSW

Sutherland Shire CC

215546

Gabrielle

VASSALLO

WT2

National

Review

 

NSW

 

 

Jules

VERHEYEN

WC5

Provisional

Review

Next comp

VIC

 

 

Gregory

WALTERS

MC5

National

Review

2021

QLD

Leongatha CC

170747

Alex

WELSH

MH3

International

Review

 

WA

ATTA CC

197874

Richard

WILLIAMS

MH4

National

Review

2014

QLD

Rockhampton CC

147330

John

WOOD

MB2

National

Review