Cycling SA Life Members

Cycling SA Life Members

Members may nominate through the Board any person who has rendered distinguished or special service to Cycling in South Australia for a period of twelve (12) consecutive years, for life membership.

  • 1940 M Daveron - Kilkenny CC
  • 1940 G Murray- Henley + Western
  • 1942 R Blythman - Kilkenny CC
  • 1944 F J Hall - Holdfast Bay
  • 1944 K Raven - Henley + Western
  • 1945 H Sweetman - Henley + Western
  • 1946 V Bergstrom - Holdfast Bay
  • 1946 H S Oliver - Kilkenny CC
  • 1947 C (Ces) B Phillips - Holdfast Bay
  • 1948 S Bettsworth - Port Adelaide CC
  • 1954 W Lenni - Sturt Districts
  • 1957 James (Jim) Nestor - Sturt Districts
  • 1958 Ronald O'Donnell OAM - Kilkenny CC
  • 1959 H Bergstrom - Holdfast Bay
  • 1961 C Bonnett - Eastern Districts
  • 1961 Gordon Brooks - Port Adelaide CC
  • 1962 L Rosevear - Eastern Districts
  • 1963 R Raven - Sturt Districts
  • 1964 C Rendell - Eastern Districts
  • 1965 Lloyd Peters - Port Adelaide CC
  • 1970 Eric Cook - Central Districts CC
  • 1971 V J Angus - Port Adelaide CC
  • 1973 Murray De Laine - Port Adelaide CC
  • 1975 J Pascoe - Sturt Districts
  • 1977 Lyle Baird - Kilkenny CC
  • 1979 Jean Cook - Central Districts CC
  • 1980 Bernard Sweetman - Kilkenny CC
  • 1981 C Wilton - Port Adelaide CC
  • 1982 Helen Baird - Kilkenny CC
  • 1983 Dennis Ellison - Central Districts CC
  • 1984 Len Nieuwenhoven - Eastern Districts
  • 1984 Michael Turtur OAM - Port Adelaide CC
  • 1986 R Coombes - Sturt Districts
  • 1987 John Porter OAM - Holdfast Bay
  • 1989 David [Charlie] Walsh OAM - Adelaide CC
  • 1991 Ian Figg - Kilkenny CC
  • 1992 Edward Neilson - Noarlunga South Coast
  • 1992 Bruce Quinn - Holdfast Bay
  • 1993 Richard Morley - Port Adelaide CC
  • 1994 Brett Aitken OAM- Adelaide CC
  • 1994 Bette Brooks - Port Adelaide CC
  • 1994 Stuart O'Grady OAM - Port Adelaide CC
  • 1994 Timothy O'Shannessy - Adelaide CC
  • 1995 Mrs R Coombes - Sturt Districts
  • 1995 E Heaver - Norwood CC / Mt. Gambier
  • 1995 Ron Jenkins - Norwood CC
  • 1995 Raymond [Bill] McMahon - Norwood CC
  • 1995 William Oliver - Payneham CC
  • 1995 Barry Skinner OAM - Norwood CC
  • 1995 Ted Tracey - Norwood CC
  • 1995 Dean Whitehorn SNR - Norwood CC
  • 1996 Desmond Keegan - Norwood CC
  • 1997 Pamela Keegan - Norwood CC
  • 1998 Francis Moore - Norwood CC
  • 2006 Ann McGee - Adelaide CC
  • 2009 Graeme Zucker - Central Districts CC
  • 2013 Ken Gooding - South Coast CC
  • 2013 Robert [John] Murray - Skinny Lattes CC
  • 2015 Catherine Braithwaite - South Coast CC
  • 2016 Eddie Smith - Kilkenny CC
  • 2017 Kerran Oates - Kilkenny CC