Major Awards List & Criteria

Major Awards List & Criteria

List of Major Awards along with the criteria and points for each award.

  • Malaysia Cup (Elite Men and Women) All championships, road and track, incorporates State, National, World, Olympic events & Oceania Points awarded are 5,3,2,1....Double for National & Oceania  10,6,4,2 Treble for World, Olympic 15,9,6,3
  • Cycling Tasmania Masters Award (Masters, Men, Women) All championships, road and track, incorporates State, National, World & Oceania Points awarded are 5,3,2,1.....Double for National & Oceania 10,6,4,2 Treble for World 15,9,6,3
  • Scott Dustan Memorial (Under 19, Men, Women) All championships, road and track, incorporates State, National, World & Oceania Points awarded are 5,3,2,1.....Double for National & Oceania 10,6,4,2 Treble for World 15,9,6,3
  • Harold Burgess Award (Under 17 Male, Female) All championships, road and track, incorporates State and National Points awarded are 5,3,2,1.....Double for National 10,6,4,2
  • Sam Hellyer Memorial Trophy Best performing junior female cyclist at the state track championships Points awarded are 5,3,2,1
  • Cycling Tasmania Junior Male Track Champion Best performing Junior male cyclist at the state track championships Points awarded are 5,3,2,1
  • Points accumulate from the day after the State Track Championships to the completion of the next Track Championships each year.
     
  • Current leaderboard

Malayan Trophy for Sports Carnival Award Honour Roll

  • 1964 Dennis Gleeson 
  • 1965 David McAvoy 
  • 1966 Robert McGaughey 
  • 1967 Robert Colegrave 
  • 1968 Danny Clark 
  • 1969 Brian Mansell 
  • 1970 Danny Clark 
  • 1971 Danny Clark 
  • 1972 Danny Clark 
  • 1973 Danny Clark 
  • 1974 Peter Johnston 
  • 1975 Mark Medwin 
  • 1976 Stephen Boon 
  • 1977 Michael Wilson 
  • 1978 Michael Wilson 
  • 1979 Mark Medwin 
  • 1980 Mark Medwin 
  • 1981 Michael Grenda 
  • 1982 Michael Grenda 
  • 1983 Michael Grenda
  • 1984 Michael Grenda  
  • 1985 Michael Grenda 
  • 1986 Darryn Derrico 
  • 1987 Graeme Nevin 
  • 1988 Paul Dobson 
  • 1989 Paul Dobson 
  • 1990 Paul Dobson 
  • 1991 Leigh Bryan 
  • 1992 Tony Homan 
  • 1993 Nathan Clarke 
  • 1994 Matt Gilmore 
  • 1995 Leigh Bryan 
  • 1996 Jason Colquhoun 
  • 1997 Shane Hodskiss 
  • 1998 Vern Reed 
  • 1999 Mathew Rice 
  • 2000 Nathan Clarke
  • 2001 Karl Menzies 
  • 2002 Mark Jamieson
  • 2003 Mark Jamieson  
  • 2004 Mark Jamieson 
  • 2005 Stephen Rossendell 
  • 2006 Stephen Rossendell 
  • 2007 Stephen Rossendell 
  • 2008 Justin McMullen 
  • 2009 Janelle Smith 
  • 2010 Amy Cure 
  • 2011 Amy Cure 
  • 2012 Amy Cure 
  • 2013 Amy Cure 
  • 2014 Campbell Flakemore 
  • 2015 Amy Cure 
  • 2016 Amy Cure 
  • 2017 Amy Cure 
  • 2018 Amy Cure 
  • 2019 Amy Cure 

Scott Dunstan Memorial Award Honour Roll

  • 1980 M Grenda 
  • 1981 M Kerr 
  • 1982 M Kerr 
  • 1983 T Jamieson 
  • 1984 B Lehman 
  • 1985 Darryn Derrico 
  • 1986 G Rice 
  • 1987 Paul Dobson 
  • 1988 Paul Dobson 
  • 1989 B Jackson 
  • 1990 Matt Gilmore 
  • 1991 Leigh Bryan 
  • 1992 Leigh Bryan 
  • 1993 Tony Homan 
  • 1994 N Cox 
  • 1995 Tony Homan 
  • 1996 Nathan Clarke 
  • 1997 Nathan Clarke 
  • 1998 Caleb Manion 
  • 1999 Todd Parnell 
  • 2000 Belinda Goss 
  • 2001 Mark Jamieson 
  • 2002 Mark Jamieson 
  • 2003 Matt Goss 
  • 2004 Matt Goss 
  • 2005 Tom Robinson 
  • 2006 Tom Robinson 
  • 2007 Ben Grenda 
  • 2008 Peter Loft 
  • 2009 Amy Cure 
  • 2010 Amy Cure 
  • 2011 Michell Astell 
  • 2012 Georgia Baker 
  • 2013 Georgia Baker 
  • 2014 Lauren Perry 
  • 2015 Hayden Di Cocco-Grant 
  • 2016 Madeleine Fasnacht 
  • 2017 Madeleine Fasnacht 
  • 2018 Catelyn Turner 
  • 2019 Catelyn Turner 

About Scott Dunstan

Scott Dustan was the Tasmanian School Boy Road Champion in 1978. He competed in the Tasmanian school boy event from 1974, and his record was: 

1974: 4th Sub Juvenile 

1975: 4th B Grade 

1976: 3rd B Grade 

1977: 2nd Open Grade 

1978: 1st Open Division 

1979: 3rd Open Division 

He represented Tasmania for 3 years in the Open Division at the Australian Titles, and in 1977 and 1978 he was unplaced, then in 1979 he was 3rd. 

Some of Scott’s other achievements were: 

  • 1978:

    • Tasmanian Juvenile Road Champion 
    • George Town Silver Wheels- 1st and fastest time 
  • 1979:

    • Tasmanian Road Championship - 2nd 
    • Tasmanian Track Title Time Trial Champion Juvenile 
    • Tasmanian Juvenile 5 kilo Scratch Champion 
    • Tasmanian Juvenile Sprint Title – 2nd 
  • 1979:

    • Australian Juvenile Time Trial 3rd 
    • Australian Juvenile Sprint – 3rd 
    • Australian Juvenile 5 kilo Scratch – 2nd 
    • Mini Tour Juvenile – 1st 
    • Captain of Road Tasmanian Team Premiership – 1st 
    • Mercury Award – 1st 
  • 1974 – 1979:

    • 12 Club Championships – Road and Track – 1st 

Scott was killed in a road accident in Melbourne on 8th February 1980 while training. He was an apprentice with Repco and was attending Repco Training College. 

Repco donated a trophy which is for the best Tasmanian Junior each year. 

The annual Wheelrace at George Town each year is also in memory of Scott. 


Harold Burgress Memorial Award Honour Roll

Harold Burgess is remembered as a wonderful man with a great passion for cycling. He was a proactive member of Cycling Tasmania, serving in many positions at club level at the Northern Districts Cycling Club and as the state Senior and Junior Handicapper. Harold had a big heart for junior cycling and organised the School Championships at Symmons Plains. Sadly, Harold passed away in 2005 and is remembered fondly by the cycling community.

 

Harold Burgess Memorial Award Honour Roll

  • 1994 Nathan Clarke
  • 1995 Nathan Clarke
  • 1996 Michael Maine
  • 1997 Caleb Manion
  • 1998 Michael Skeggs
  • 1999 Bernard Sulzberger
  • 2000 Belinda Goss
  • 2001 Kirby Piscioneri
  • 2002 Matt Goss
  • 2003 Natasha Mapley
  • 2004 Grace Sulzberger
  • 2005 Tom Robinson
  • 2006 Ben Grenda
  • 2007 Amy Cure
  • 2008 Amy Cure
  • 2009 Teagann Munro
  • 2010 Georgia Baker
  • 2011 Georgia Baker
  • 2012 Macey Stewart
  • 2013 Lauren Perry
  • 2014 Victoria Dean
  • 2015 Zack Gilmore
  • 2016 Anya Louw
  • 2017 Ryan Lawson
  • 2018 Meg Lamplugh
  • 2019 Dalton Stretton
  • 2020 Eugenie O'Rourke